fbpx
Nerwowo przed Świętem Dziękczynienia w USA - powodem grypa ptaków fot. Adobe Stock

Ptasia grypa wraca z impetem do USA

Napisał  Wrz 06, 2022

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz donosi, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków powrócił na amerykańskie fermy. Nowe zakażenia u drobiu potwierdziły już służby weterynaryjne w dwóch stanach: Wisconsin i Minnesota.

Przed „powrotem” grypy ptaków do Stanów Zjednoczonych wcześniejsze przypadki wykrycia wirusa HPAI miały miejsce w maju bieżącego roku, a przewidywania ekspertów nie są optymistyczne, bowiem prognozują onie, że powrót HPAI po niedługiej przerwie może przyczynić się do dalszych podwyżek cen drobiu w kraju, które i tak już osiągnęły rekordowe poziomy.

Obawy Amerykanów rosną z każdym dniem, bowiem wielkimi krokami zbliża się Święto Dziękczynienia, a straty już są liczona w setkach tysiącach sztuk drobiu. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) informuje, że wirus pojawił się na jednej z ferm indyków (130,0 tys. sztuk) w stanie Minnesota. Z kolei w stanie Wisconsin choroba została zgłoszona u drobiu przydomowego.

A obawy są jak najbardziej uzasadnione, bo podczas minionej epizoocji grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku (ostatnie ognisko w maju) utylizacji poddano ponad 40 milionów sztuk drobiu! W efekcie doszło do gwałtownych wzrostów cen produktów drobiarskich dla konsumentów (jaj i mięsa drobiowego).

- Była to druga największa epizoocja w historii amerykańskiego drobiarstwa, po zdarzeniach z roku 2015 – podsumowuje KIPDiP.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: