REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 roku nowe przepisy dla eksportujących żywność do Chin

Redakcja - Prawo i Finanse
13.12.2021
chat-icon 0

Nowe przepisy w eksporcie artykułów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Nowe przepisy w eksporcie artykułów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku.

Polska wyeksportowała do Chin w 2020 roku towary o łącznej wartości 13,2 mld złotych, stanowi to 1,3% wartości polskiego eksportu ogółem.

General Administration of Customs of the People's Republic of China (GACC) w dniu 12 kwietnia 2021 roku wydała dwa akty prawne, które dotyczą importu i eksportu żywności.

Są to dwa nowe zarządzenia Generalnej Administracji Celnej ChRL, określające zasady rejestracji eksportowanej żywności oraz zarządzania bezpieczeństwem w imporcie i eksporcie żywności do i z Chin:

- Zarządzenie nr 248 – określa zasady rejestracji wszystkich podmiotów produkujących, przetwarzających i magazynujących żywność przeznaczoną do eksportu do Chin.

- Zarządzenie nr 249 – określa zasady zarządzania bezpieczeństwem w imporcie i eksporcie żywności do i z ChRL, w tym m.in. zasady etykietowania żywności.

Kto podlega obowiązkowi rejestracji?

Wszyscy zagraniczni przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną, przetwórczą, magazynową i eksportujący żywność do Chin będą podlegać obowiązkowi rejestracji w Generalnej Administracji Celnej ChRL

Zagraniczni przedsiębiorcy produkujący dodatki do żywności i produkty powiązane z żywnością oraz eksporterzy zostali wyłączeni z obowiązku rejestracji.

Rejestrację można przeprowadzić na dwa sposoby, w zależności od kategorii produktu.

Pierwszy to rejestracja z rekomendacją właściwych inspekcji kraju wywozu – dla 18 kategorii produktów tzw. wysokiego ryzyka (art. 7 zarządzenia 248).

Do produktów wysokiego ryzyka zaliczane są:


- mięso i jego produkty,


- osłonki wędliniarskie,


- produkty rybołówstwa,


- produkty mleczarskie,


- gniazda jaskółcze i ich produkty,


- produkty pszczelarskie, jaja i ich produkty,


- tłuszcze i oleje jadalne,


- pierogi i nadziewane makarony,


- zboża jadalne,


- przemysłowe produkty zbożowe w proszku i słody,


- świeże i liofilizowane warzywa oraz suszone warzywa strączkowe,


- przyprawy,


- orzechy i nasiona,


- suszone owoce,


- surowe ziarna kawy i kakao,


- dietetyczna żywność specjalna oraz suplementy diety.

Drugi sposób to indywidualna rejestracja lub rejestracja za pośrednictwem upoważnionej notarialnie agencji (art. 8 zarządzenia 248) – w przypadku pozostałych produktów.

Treść zarządzeń i lista kodów celnych

Pod linkiem umieszczonym poniżej znajdują się pliki do pobrania z listą kodów HS z systemu rejestracji indywidualnej https://cifer.singlewindow.cn zapisaną w formacie Excel w tłumaczeniu na język angielski oraz robocze tłumaczenie na język polski zarządzeń 248 i 249.

Kod celny pozwala na określenie, czy producent danego asortymentu podlega rejestracji indywidualnej czy rejestracji z rekomendacją przez właściwą inspekcję oraz w jakiej kategorii produktowej należy dany asortyment umieścić.

Gdzie dokonywać nowych rejestracji?

Strona do dokonywania rejestracji: 

https://cifer.singlewindow.cn

Co z aktywnymi rejestracjami?

Aktywne rejestracje pozostają ważne. Wydłużeniu o 1 rok, tj. do 5 lat, ulega okres ważności aktualnych rejestracji (art. 16). Wnioski o przedłużenie rejestracji składa się w okresie od 3 do 6 miesięcy przed upływem obecnej rejestracji (art. 20).

Do nowego systemu zostaną przeniesione dane dotyczące aktywnych rejestracji. W toku nowej rejestracji zostanie nadany numer rejestracyjny w ChRL, który będzie konieczny do odprawienia przesyłki po 1 stycznia 2022 r.

Zasady zarządzania rejestracją

- Weryfikacji pod kątem zgodności z nowymi przepisami w systemie w nowym systemie należy dokonać do 30 czerwca 2023 r.

- W przypadku zmiany danych przedsiębiorstwa należy zgłosić ich korektę.

- W przypadku przeniesienia zakładu produkcyjnego, zmiany przedstawiciela prawnego lub zmiany numeru należy wystąpić z wnioskiem o ponowną rejestrację.

Wyłącznie nadruk – nie naklejana etykieta

Nowe przepisy (art. 15 zarządzenia 248 i art. 30 zarządzenia 249) uzupełniają obowiązujące zasady etykietowania żywności wywożonej do ChRL. Wprowadzony zostaje obowiązek umieszczania numeru rejestracyjnego (nadanego w Polsce lub w ChRL) na opakowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Zastosowane też zostaje ograniczenie możliwości naklejania etykiet. W odniesieniu do zdrowej żywności i żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego etykiety muszą być nadrukowane.

Ważne: Nowe zasady etykietowania dotyczą żywności wyprodukowanej po 1 stycznia 2022 r.

Jak wygląda eksport towarów rolno-spożywczych z Polski?

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Chin wyniosła w 2020 roku 204 mln EUR, odnotowując 2-procentowy spadek. Jednak w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 roku eksport tych towarów z Polski do Chin wzrósł o 3% w stusunku do okresu od stycznia do lipca 2020 roku, osiągając poziom 123 mln EUR.

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła od 2004 roku aż 6-krotnie, to imponujący wynik. W 2020 roku wzrostowa tendencja była kontynuowana i osiągnęła rekordowy poziom 34 mld EUR. To aż 7% wzrost w stosunku do 2019 roku (ponad 2 mld EUR.)

Wzrost eksportu w znacznym stopniu wynika z korzystnego dla eksporterów kursu złotego do euro i dolara amerykańskiego, spowodowało to zwiększoną konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym.

Pierwszych siedem miesięcy 2021 roku dało wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do lipca 2021 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 20,5 mld EUR, czyli o 5,2% więcej niż rok wcześniej.

Import również w tendencji wzrostowej

Rośnie również import produktów rolno-spożywczych do Polski, w 2020 roku wyniósł 22,3 mld EUR i był o 4,9% wyższy niż przed rokiem. Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z 2019 r. o 11,4%, osiągając 11,7 mld EUR.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW, PKO BP, KOWR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA