fbpx
Rolnik kontroluje wysyp zboża na przyczepę podczas żniw fot. Paweł Pąk

Kiedy najlepiej sprzedać zboże?

Napisał  Paź 19, 2021

Rynek produktów rolnych jest bardzo dynamiczny. Rolnicy muszą nieustannie obserwować zmiany zachodzące w Polsce i na świecie oraz dostosowywać się do nich, aby móc sprzedać plony z jak największym zyskiem. Prognozy cenowe różnią się w zależności od okresu w roku, dlatego warto śledzić rynek i podejmować przemyślane decyzje.

1. Od czego zależą ceny zboża?
2. Czy opłaca się sprzedać zboże od razu, czy może warto poczekać?
3. Gdzie sprzedać zboże?
4. Sprzedaż zboża - kiedy najlepiej to zrobić?

1. Od czego zależą ceny zboża?

Na cenę zboża wpływ ma wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy planujesz termin sprzedaży zboża. Biorąc je pod uwagę przy analizie, zwiększysz szansę na podjęcie odpowiedniej biznesowej decyzji.

Najbardziej nieprzewidywalne są czynniki atmosferyczne panujące w okresie wegetacji roślin. Słoneczna pogoda z małą częstotliwością opadów sprzyjają prawidłowemu wzrostowi zboża. Natomiast ulewne deszcze oraz różnego rodzaju choroby grzybowe, jak rdza czy mączniak występujące zazwyczaj w okresie jesiennym, mogą dziesiątkować plony i powodować opóźnienia wysiewów. Również kondycja roślin po zimie dostarcza wielu ważnych informacji. To na podstawie strat spowodowanych mrozem szacuje się wielkość plonów na wiosnę.

Istotnymi elementami jest prognoza dotycząca zużycia zboża na rynku krajowym, przedstawiona przez KOWR oraz poczynione zapasy. Te informacje realnie determinują poziom cen ziarna, im mniej zboża zostanie na okres przejściowy między żniwami, tym jest ono droższe.

Inny czynnik stanowi wielkość produkcji krajowej i zagranicznej z poprzedniego oraz bieżącego sezonu. Wraz z poziomem importu na ich podstawie szacuje się wielkość zbiorów, a tym samym ceny w przyszłym roku.

Istotnymi elementami mającymi wpływ na rynek produktów rolnych są czynniki ekonomiczne. Można wymienić tu kurs złotówki w stosunku do innych walut, cenę magazynowania, wysokość stóp procentowych czy wartości na giełdach towarowych.

Opłaty za transport zbóż drogami morską oraz lądową, a także ceny osiągane przez nawozy determinowane kolejno przez wartość ropy i gazu również wpływają na końcową kwotę, jaką otrzymasz za zboże.

Wystarczy, że wartości w obrębie jednego z powyższych czynników wzrosną lub spadną, a kwota jaką otrzymasz za swoje plony, adekwatnie zwiększy się bądź zmaleje.

2. Czy opłaca się sprzedać zboże od razu, czy może warto poczekać?

Na podstawie wymienionych wyżej czynników możemy wyciągnąć wniosek, że trudno wyznaczyć najlepszy termin. Więc kiedy sprzedać zboże? Jeszcze kilka lat temu uważano, że idealny czas stanowią miesiące zimowe od stycznia do marca. Inni twierdzili natomiast, że powinno się planować sprzedaż maksymalnie miesiąc przed żniwami. Skąd takie terminy? To właśnie wtedy zboża na rynku jest najmniej. Zapasy stopniowo się uszczuplają, a żniwa jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego teoretycznie ceny powinny być najwyższe. W praktyce jednak wiemy, że wielkość zapasów zależy od wielkości plonów i ich zużycia w danym sezonie. Więc raz ilość zboża będzie wystarczająca na cały okres przejściowy, dlatego cena będzie stała, innym razem może być go za mało, co spowoduje wzrost kwot. Dlatego tak ważna jest obserwacja rynku.

Nieco większą swobodę w podjęciu decyzji posiadają ci rolnicy, którzy mają miejsce na magazynowanie zboża. Wtedy mogą opóźnić sprzedaż, oczekując na wzrost cen tuż przed samymi żniwami. Jednak opcja ta ze względu na kilka czynników niesie ze sobą ryzyko. Ceny nie rosną tak mocno, jak jeszcze kilka lat wcześniej, więc nie należy zakładać, że sprzedasz swoje plony drożej niż zrobiłbyś to zaraz po żniwach. Ponadto magazynowanie generuje kolejne koszty włącznie z zakupem magazynów lub silosów, co przy wahających się cenach towaru może przy rozliczeniu oznaczać “wyjście na zero” albo nawet straty.

Magazynowanie może mieć ogromny wpływ na jakość zboża. Ziarno potrzebuje optymalnych warunków oraz stałej kontroli pod kątem pojawiania się szkodników oraz patogenów. Jeśli będzie zbyt długo przechowywane bądź w nieodpowiednich warunkach, może stracić swoje parametry, a wtedy cena znacząco spadnie. Ponadto trzeba opłacać nie tylko laboratorium, które zajmie się okresowym badaniem zboża, ale także środki do zwalczania pasożytów, kiedy te już się pojawiły.

3. Gdzie sprzedać zboże?

Każdy początkujący rolnik prędzej czy później zadaje to pytanie. Miejsc, gdzie możesz sprzedać zboże, jest kilka. Najczęściej rolnicy wybierają się do punktów skupu zboża, by tam spieniężyć owoce swojej pracy. Wystarczy się rozejrzeć, popytać lub poszukać adresów w internecie. Innym miejscem jest właśnie internet, a konkretniej wszelkie strony sprzedażowe czy internetowe giełdy rolne i zbożowe. To tam farmerzy z całej Polski wystawiają ogłoszenia dotyczące sprzedaży ziarna. Inną opcją są firmy, które skupują zboże wykorzystywane do produkcji żywności lub pasz dla zwierząt. Ze względu na mnogość możliwości należy najpierw sprawdzić, w którym miejscu zostanie Tobie zaoferowana najwyższa kwota i dopiero wtedy podjąć decyzję o sprzedaży.

4. Sprzedaż zboża - kiedy najlepiej to zrobić?

Jak widać, niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, kiedy sprzedać zboże po najwyższej cenie. Rynek zbożowy wykazuje tak istotną wrażliwość na szereg czynników, że jedynie wnikliwa obserwacja i wyczucie obecnej sytuacji pozwolą Tobie na podjęcie najkorzystniejszej sprzedażowej decyzji.

(rpf) 

Udostępnij:

Skomentuj