fbpx
KRIR: Zerowy VAT na nawozy niekorzystny dla rolników „vatowców” fot. Adobe Stock

KRIR: Zerowy VAT na nawozy niekorzystny dla rolników „vatowców”

Napisał  Sty 13, 2022

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia i rozwiązania w tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, która ma pomóc polskim przedsiębiorcom oraz obywatelom w przejściu przez okres szalejącej w ostatnich miesiącach inflacji. Zmiany, które weszły z nowym 2022 rokiem dotyczą również sektora rolnego.

Zapowiedziane zostało między innymi obniżenie do zera podatku VAT na nawozy oraz zmniejszenie tego podatku na paliwa do 8% (wcześniej było to 23%). Teoretycznie to dobra zmiana Rządu RP, jednak pojawiły się wątpliowści dotyczące rolników, którzy są tzw. vatowcami i naliczają oraz odprowadzają podatek vat.

- Znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT. - alrmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Zarząd izby zwrócił się do szefa resortu rolnictwa Henryka Kowalczyka o ponowne przeanalizowanie kwestii rozwiązań dotyczących czasowego zerowego vatu na nawozy oraz obniżonego 8% podatku VAT na paliwa, wzkazując, że dla rolników tzw. „vatowców” nie będą to korzystne rozwiązania. KRIR zaznaczył, że wątpliwości pojawiły się po szczegółowej analizie rozwiązań zaproponowanych w Tarczy Inflacyjnej 2.0.

W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek należałoby również na sprzedaż płodów rolnych wprowadzić zerową stawkę VAT.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

1 komentarz

  • anka
    Link do komentarza anka wtorek, 18 styczeń 2022 18:18

    kurde grzebią w tych podatkach z tego beda problemy a cene sprzedawcy niższa przejezdza i sie rolnik obejdzioe ze smakiem

Skomentuj