REKLAMA

Kiedy kwitnie rzepak?

Joomla
20.10.2021
chat-icon 0

Rzepak cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na dochodowość jego uprawy i możliwości jego przetwórstwa. Wbrew pozorom — rzepak nie jest ani kwiatem, ani zbożem — należy do rodziny kapustowatych i do gatunku kapusta rzepak.

fot. Paweł Pak
REKLAMA

Rzepak cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na dochodowość jego uprawy i możliwości jego przetwórstwa. Wbrew pozorom — rzepak nie jest ani kwiatem, ani zbożem — należy do rodziny kapustowatych i do gatunku kapusta rzepak.

Spis treści:

1. Rzepak - charakterystyka

2. Rzepak - właściwości

3. Kiedy kwitnie rzepak, a kiedy należy go zbierać? 

Rzepak - charakterystyka

Najbardziej popularnym produktem, który powstaje z rzepaku i który kojarzą wszystkie osoby, które, chociaż co jakiś czas gotują, jest oczywiście wysokiej jakości olej, który oprócz powszechnych zastosowań w kuchni nadaje się również do wielu innych celów. Innym niezwykle popularnym i dobrym produktem, który można uzyskać za pomocą rzepaku, jest wyjątkowy miód. Jest on bardzo smaczny i ma wspaniały wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto go spożywać. Ciekawym zastosowaniem rzepaku jest także wykorzystywanie przygotowanego z niego oleju do produkcji paliwa do silników wysokoprężnych, jakim jest biodiesel.

Wielu początkujących rolników poszukuje informacji dotyczących uprawy rzepaku. Jednym z najczęściej padających pytań jest “od kiedy kwitnie rzepak?” oraz “jakie są właściwości rzepaku?”. Chcąc skrócić czas potrzebny na poszukiwanie odpowiedzi, a także pragnąc nieco ułatwić życie wielu osobom, postanowiliśmy przygotować specjalny artykuł, w którym zawrzemy nie tylko odpowiedzi na wyżej wskazane pytania, ale także podamy istotne informacje dotyczące rzepaku. Zapraszamy do lektury!

Rzepak - właściwości

Ta piękna żółto-zielona roślina niekiedy pokrywa całe zboża, zachwycając nas często w okresie swojego kwitnienia. Zanim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji dotyczącej tego procesu oraz wszystkich kwestii związanych z jego uprawą, musimy najpierw przyjrzeć się właściwościom rzepaku, aby dowiedzieć się, czemu jest on tak polecany w wielu miejscach.

Wśród wszystkich właściwości tej rośliny, chyba najbardziej charakterystyczną cechą jest bardzo wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, która sprawia, że z jej nasion wytwarza się popularny olej rzepakowy. Niemal wszystkie zawarte w rzepaku kwasy tłuszczowe są dobre dla organizmu - poza kwasem erukowym, który ma właściwości toksyczne, jednak specjaliści starają się zmniejszyć jego zawartość w stosunku do pozostałych tłuszczy znajdujących się w nasionach.

Pozostając przy kwasach tłuszczowych, warto zaznaczyć, że zawartość bardzo dobrego dla zdrowia kwasu oleinowego (który należy do grupy omega-9) w rzepaku jest niemal taka sama, jak w przypadku cenionej oliwy z oliwek. Oznacza to, że stosując olej rzepakowy jako zamiennik oliwy np. do sałatki, uzyskamy podobny efekt, jeżeli chodzi o wartości odżywcze.


Oprócz tego, w rzepaku występują też spore ilości kwasu linolowego z grupy omega-6. Są one obecne w zrównoważonej ilości do kwasu linolenowego z grupy omega-3, co ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w przypadku pojawienia się braku równowagi między tymi kwasami, może dochodzić do pojawiania się m.in. różnego rodzaju stanów zapalnych.

Poza tłuszczami rzepak stanowi prawdziwie bogate źródło drogocennej witaminy E, fitosteroli, polifenoli i karotenów. Ze względu na taki skład, olej rzepakowy jest powszechnie uznawany za środek leczniczy w wielu problemach zdrowotnych, z którymi możemy się dziś zmagać.

Warto zaznaczyć, że regularne spożywanie określonych ilości oleju rzepakowego poprawia profil triglicerydów i jednocześnie obniża poziomy złego cholesterolu, z którym wielu Polaków ma bardzo poważne problemy. Oprócz tego ma dobry wpływ na pracę serca i stan naczyń krwionośnych oraz zapobiega mnożeniu się wolnych rodników. Udowodniono też, że wspomaga pracę wzroku, układu nerwowego i poprawia ogólny stan skóry. Jak więc wyraźnie widać, rzepak i stworzone na jego bazie liczne produkty są bardzo wartościowe i pomocne, dlatego warto włączyć go do swojej diety.

Kiedy kwitnie rzepak, a kiedy należy go zbierać?

Uprawa rzepaku nie należy do najłatwiejszych czynności. Jest to roślina dosyć wymagająca, o którą trzeba intensywnie dbać. Mimo to w Polsce rzepak zajmuje około 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych, co świadczy o jego dużej popularności wśród rolników, którą zawdzięcza wspomnianej wcześniej opłacalności. Co ciekawe - Polska znajduje się w czołowej dziesiątce pod względem produkcji rzepaku na świecie. Rocznie produkujemy ponad 2 miliony ton tej rośliny, czyli mniej więcej tyle samo, co Australia i Wielka Brytania.

Kwitnienie rzepaku przypada na przełom kwietnia i maja, jednak termin ten może ulec około dwutygodniowemu przesunięciu ze względu na różne czynniki, m.in. warunki pogodowe, temperaturę i wilgotność gleby oraz to, w jaki sposób jest on nawożony.

Należy pamiętać, że rzepak w czasie sezonu kwitnie tylko raz, a czas tego procesu również jest uzależniony od wielu zmiennych. 

Zbieranie rzepaku przypada zazwyczaj na okolice pierwszych dni lipca. Ono może jednak również ulec znacznemu przesunięciu w czasie. Ciężko jest oszacować dokładny okres, w którym należy zbierać rzepak, z tego względu należy bacznie obserwować stan roślin w trakcie oraz po okresie kwitnienia.

Kiedy będą one w fazie dojrzałości technicznej, która rozpoczyna się około miesiąc po zakończeniu kwitnienia, można zacząć je zbierać.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA