REKLAMA

Mąka ze świerszczy w wyrobach spożywczych. Dlaczego Komisja Europejska dopuściła ten produkt do obrotu?

Redakcja - Prawo i Finanse
21.02.2023
chat-icon 0

Czy mąka ze świerszczy może zastąpić tradycyjną mąkę ze zbóż?

- Komisja Europejska zezwoliła na obrót i produkcję mąki ze świerszczy na terenie państw członkowskich UE. Od 24 stycznia jest to legalny składnik w żywności przeznaczonej dla człowieka.
- Wyroby zawierające mąkę ze świerszczy mają dopuszczalny limit tego dodatku na 2g/100g produktu i będą oznaczane na opakowaniach łacińską nazwą gatunku, czyli acheta domesticus.
- Ostateczną zgodę i rekomendację na dodatek do żywności ze świerszczy wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Czy mąka ze świerszczy może zastąpić tradycyjną mąkę ze zbóż?[/caption]

- Komisja Europejska zezwoliła na obrót i produkcję mąki ze świerszczy na terenie państw członkowskich UE. Od 24 stycznia jest to legalny składnik w żywności przeznaczonej dla człowieka.

- Wyroby zawierające mąkę ze świerszczy mają dopuszczalny limit tego dodatku na 2g/100g produktu i będą oznaczane na opakowaniach łacińską nazwą gatunku, czyli acheta domesticus.

- Ostateczną zgodę i rekomendację na dodatek do żywności ze świerszczy wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Czy w Europie można od teraz legalnie sprzedawać mąkę ze świerszczy?

Jeszcze do niedawna świerszcz domowy (acheta domesticus) znajdował zastosowanie jedynie jako pokarm dla zwierząt. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków owadów, z których produkuje się karmę dla płazów, gadów czy pajęczaków. Są łatwe w rozmnażaniu - do osiągnięcia dorosłości potrzebują jedynie 8 tygodni.

Tymczasem Komisja Europejska (KE) zgodziła się, aby producenci mogli od tej pory wykorzystywać mąkę ze świerszczy jako składnik żywności dla ludzi. W uzasadnieniu tej decyzji można znaleźć wyjaśnienie na oficjalnej stronie KE: “jedzenie owadów (...) pozytywnie wpływa na środowiska oraz zdrowie i środki do życia”. Zdaniem polityków z Brukseli insekty stanowią “wysoce odżywcze i zdrowe źródło pożywienia z dużą zawartością białka, tłuszczu, witamin i minerałów”

Decyzja o zezwoleniu na wprowadzenie mąki ze świerszczy na wspólny rynek została przyznana tylko jednemu podmiotowi, firmie - Cricket One Co. Ltd – jest to producent pochodzący z Wietnamu. Oznacza to de facto monopolistyczną pozycję dla tylko jednego przedsiębiorstwa na całą Europę. Rozporządzenie zezwalające na produkcję i obrót częściowo odtłuszczoną mąką ze świerszczy obowiązuję na okres 5 lat - od 24 stycznia 2023 r. do 24 stycznia 2028 roku. Niewykluczone, że w tym okresie kolejni producenci żywności z insektów zostaną dopuszczeni do wspólnego rynku.

To kolejny przykład wprowadzania na europejski rynek żywności produktów pochodzących z insektów. Pierwsza była szarańcza wędrowna (locusta migratoria), na której udział w europejskim rynku żywności KE zgodziła się w listopadzie 2021 roku. Potem był chrząszcz mącznika młynarka (tenebrio molitor), na który KE wydała zgodę, publikując rozporządzenie 3 stycznia 2023 roku. Natomiast od 6 stycznia można legalnie sprzedawać larwy pleśniakowca lśniącego (alphitobius diaperinus), potocznie nazywanego mącznikiem drobnym. Jednocześnie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który dopuścił te dodatki do żywności uznał je za potencjalnie groźne dla osób, które posiadają alergię na skorupiaki, mięczaki lub roztocza.

Czy żywność z mąką ze świerszczy będzie łatwa do rozpoznania?

Produkty żywnościowe nie będą miały wysokiej zawartości mąki ze świerszczy lub innych składników pochodzących z insektów. Zgodnie z informacjami zawartymi w rozporządzeniach UE w przypadku kategorii “chleb i bułki wieloziarniste” oraz “krakersy i paluszki” maksymalna zawartość tych dodatków to 2%, czyli 2 g na każde 100 g produktu.

Żywność, do której producenci będą dodawać mąkę ze świerszczy lub inne dodatki z owadów będą wymagać oznakowania przy użyciu odpowiednich etykiet. Na tych produktach pojawi się również informacja, że dany składnik może być powodem do powstawania reakcji alergicznych. Ten komunikat producenci będą umieszczali tuż obok zestawienia składników danego wyrobu spożywczego.

Owady w produktach żywnościowych będą oznaczane za pomocą łacińskiej nazwy, czyli w przypadku świerszczy będzie to acheta domesticus. Dodatkowo może je wyróżniać cena, ponieważ mogą być droższe od swoich odpowiedników, które powstają na bazie mąki pochodzenia roślinnego. Obecnie mąka występuje w małej ilości na rynku, więc zgodnie z prawami popytu i podaży jej cena jest znacząco wyższa.

Do ministerstwa rolnictwa trafiła interpelacja, w której poseł Artur Szałabawka z PiS zapytał o nowelizację przepisów, które nakładają na producentów i dystrybutorów żywności oznakowanie o dodatkach z insektów. W odpowiedzi dostał zapewnienie, że każdy rodzaj żywności, który zostaje wprowadzony na rynek UE musi otrzymać zezwolenie i wpis do specjalnego wykazu. Ponadto taka żywność jest oceniana pod kątem bezpieczeństwa według ścisłych, naukowych procedur.

W jakich produktach może się pojawić mąka ze świerszczy?

Jak można się domyśleć, produkty z zawartością mąki ze świerszczy będą wkrótce dostępne w sklepach całej Europy.  Wśród produktów z tym składnikiem mogą znaleźć się różne wyroby piekarnicze, makarony oraz:

Pierwsze wyroby z zawartością mąki ze świerszczy pojawią się najprawdopodobniej we Włoszech. Będzie to spaghetti, a jego produkcją zajmuje się firma Italian Cricket Farm, która posiada siedzibę niedaleko Turynu. To pierwsze włoskie przedsiębiorstwo, które uzyskało pozwolenie na produkcję i obrót żywnością z dodatkiem mąki ze świerszczy. Makaron z tym dodatkiem ma ciemniejszą barwę od klasycznego, a w smaku jest podobny do orzechów laskowych i migdałów.

(rpf) Michał Ziemski

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA