REKLAMA

Szkodniki w rzepaku – jak z nimi walczyć?

Redakcja - Uprawa
30.05.2022
chat-icon 0

Ochrona insektycydowa rzepaku to bardzo ważny zabieg mający wpływ na ilość i jakość osiągniętego plonu

W Polsce najpopularniejszą rośliną oleistą jest rzepak ozimy, jego udział w powierzchni zasiewów w tej grupie stanowi ponad 95%. Niestety, jak w każdej uprawie, również w rzepaku występują szkodniki mogące znacząco obniżać plony. / materiał promocyjny

fot. materiały promocyjne
REKLAMA
Ochrona insektycydowa rzepaku to bardzo ważny zabieg mający wpływ na ilość i jakość osiągniętego plonu[/caption]

W Polsce najpopularniejszą rośliną oleistą jest rzepak ozimy, jego udział w powierzchni zasiewów w tej grupie stanowi ponad 95%. Niestety, jak w każdej uprawie, również w rzepaku występują szkodniki mogące znacząco obniżać plony. / materiał promocyjny

Szacuje się, że istnieje około 30 gatunków różnych szkodników w rzepaku, z czego kilka z nich występuje najczęściej i są najgroźniejsze – mają największe znaczenie ekonomiczne. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

Jak wyglądają i kiedy pojawiają się szkodniki w rzepaku?

Na ogół szkodniki rzepaku atakują uprawy wraz z nadejściem wiosny, kiedy rzepak jest w fazie formowania i wzrostu pędu. Gdy temperatura gleby osiąga 5oC, a temperatura powietrza przekracza 10oC, możemy zaobserwować pierwsze chrząszcze chowacza brukwiaczka na plantacji rzepaku ozimego. Nieco później nalatuje druki szkodnik z rodziny ryjkowcowatych – chowacz czterozębny.

Chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny to szkodniki łodygowe. Prowadzony monitoring może wskazywać na ich dużą presję odstępach kilku dni. Pierwszego w żółtych naczyniach zaobserwujemy chowacza brukwiaczka, a następnie chowacza czterozębnego. Naloty tego drugiego są rozłożone w czasie i mogą zbiegać się z pojawieniem się pojawieniem pierwszych chrząszczy słodyszka rzepakowego.

Chowacz brukwiaczek ma długość około 4 mm. Posiada szare łuski włosowe i głowę wydłużoną w cienki, wygięty od dołu ryjek. Larwa chowacza brukwiaczka ma 7 mm długości, jest biało-żółta, lekko zakrzywiona do wewnątrz i nie posiada odnóży.

Chowacz czterozębny jest nieco mniejszy, ma długość do 3 mm. Ma łuskowate owłosienie w kolorze brązowym i szarozielonym. Posiada charakterystyczną jasną plamkę między pokrywami skrzydeł przy przedpleczu. Ma odnóża o barwie czerwono-żółtej do rdzawo-brązowej. Larwy chowacza czterozębnego mają 4 - 5 mm długości, są zakrzywione do wewnątrz, nie posiadają odnóży i są białawe z żółtobrązową główką.

Popularne szkodniki występujące w rzepaku

Oprócz wspomnianych wcześniej chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego na rzepaku żerują również inne szkodniki. Do najczęściej występujących można zaliczyć słodyszka rzepakowego, chowacza podobnika, pryszczarka kapustnika oraz szkodni występujące w okresie jesiennym pchełkę rzepakową, gnatarza rzepakowca, śmietkę kapuścianą.

W dalszej części artykułu przedstawimy jakie szkody powodują wybrane główne szkodniki rzepaku.

Słodyszek rzepakowy

Wgryza się w pąki kwiatowe rzepaku w poszukiwaniu pokarmu - żywi się pyłkiem. Samice składają jaja do wnętrza pąków przed kwitnieniem rzepaku ozimego. Mogą robić to pojedynczo lub po kilka sztuk, nawet do 200 jaj. Larwy rozwijają się od 2 do 5 tygodni i również żywią się pyłkiem kwiatowym. Żerowanie słodyszka rzepakowego powoduje usychanie i opadanie pąków.

slodyszek rzepakowy

Chowacz podobnik

To chrząszcz należący do szkodników łuszczynowych. Atakuje plantacje rzepaku w momencie kwitnienia, pojawia się, gdy temperatura powietrza osiąga około 13oC.

Składa jaja do wnętrza łuszczyn. Larwy uszkadzają nasiona, w efekcie czego obniża się poziom plonowania i jakość plonu. Żerowanie chowacza podobnika sprzyja rozwojowi infekcji, ponadto ułatwia składanie jaj innemu szkodnikowi, pryszczarkowi kapustnikowi.

Pryszczarek kapustnik

To kolejny szkodnik łuszczynowy, którego samica składa jaja do wnętrza łuszczyny, najczęściej w miejsca już uszkodzone przez chowacza podobnika. Samica składa wiele jaj naraz, przez co praktycznie wszystkie nasiona w łuszczynie zostają uszkodzone.

Pchełka rzepakowa

Larwy wgryzając się do ogonków liści. W ten sposób dostają się do wnętrza pędu. Żerowanie chrząszczy pchełki można rozpoznać po charakterystycznych wygryzionych dziurach w liściach.

Zaatakowane liście mogą przedwcześnie zamierać.

Rozwojowi tego szkodnika sprzyjają łagodne wiosna i jesień.

Gnatarz rzepakowiec

Larwy żerują na dolnej stronie liści, zaś starsze larwy przechodzą na górną część. Uszkadzają liście, wygryzając w nich dziury. Zjadają całe liście – prowadzą do tzw. gołożerów.

Śmietka kapuściana

Larwy żerują na szyjce korzeniowej i korzeniach – ograniczają w ten sposób powierzchnie pobrania wody i składników pokarmowych z gleby. Rośliny wówczas charakteryzują się mniejszym wigorem – są niższe, widoczne są na nich również objawy niedoboru składników pokarmowych (głównie fosforu) oraz są bardziej podatne na infekcje grzybami patogenicznymi. W przypadku znacznych uszkodzeń rośliny rzepaku ozimego „wypadają” zmniejszając obsadę.

Czym zwalczać szkodniki w rzepaku?

Stosowanie insektycydów na szkodniki w rzepaku to ważny element prawidłowej agrotechniki i ochrona potencjału plonotwórczego uprawy.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, ale na uwagę zasługuje zwłaszcza oferta ProAgri - producenta środków ochrony roślin. TopGun 050CS to insektycydy przeznaczony do stosowania w rzepaku i innych uprawach, który został zastosowany na tysiącach hektarów w Polsce. Ceniony jest  przez rolników ze względu wyjątkową jakość, która przekłada się na skuteczność i pewność działania.

TopGun 050 CS jest przydatny w każdym gospodarstwie, ponieważ może być stosowany w szerokim zakresie upraw.  Aplikacja w  rzepaku, uprawie ziemniaka, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, kukurydzy, buraka cukrowego, cebuli, jabłoni, kapusty głowiastej oraz kukurydzy cukrowej pozwala na jego wszechstronne wykorzystanie

Zwalcza szerokie spektrum szkodników: stonka ziemniaczana, chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, pchełka rzepakowa i wiele innych. Jest to więc skuteczny preparat do zwalczania szkodników w rzepaku i innych uprawach. 

topun 050 cs product

„Kiedy pryskać rzepak od robaka?”

Oprysk przeciw szkodnikom należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Dlatego też zachęcamy do prowadzenia ciągłego monitoringu presji szkodników przy pomocy żółtych naczyń – pozwoli to Państwu szybko zareagować – wykonać zabieg owodobójczy.

Prawidłowa ochrona insektycydowa

Ważne jest, aby w strategii zwalczania szkodników uwzględniać substancje z różnych grup chemicznych, które charakteryzują się innym mechanizmem działania. Pozwoli to znacznie ograniczyć zjawisko oporności szkodników na określone grupy substancji czynnych.

Kolejna kwestia to wykonanie zabiegu z poszanowaniem bezpieczeństwa owadów zapylających. W okresie kwitnienia zabiegi generalnie wszystkimi substancjami czynnymi wchodzącymi w skład insektycydów należy przeprowadzać po największej aktywności owadów zapylających. Należy pamiętać, że gdy na plantacji kwitną chwasty – również należy przestrzegać powyższej zasady.

(rup) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA