Spotkanie z plantatorami okazją do zaprezentowania najnowszej genetyki KWS
14 października firma KWS Polska prezentowała na polu doświadczalnym nowe odmiany kukurydzy przeznaczone do uprawy na ziarno i kiszonkę. Na ponad 30 poletkach mogliśmy obejrzeć wspólnie z zaproszonymi plantatorami kukurydzy najnowszą genetykę tej rośliny.

Wśród doskonale znanych odmian takich jak AMBROSINI, RICARDINIO czy RONALDINIO mogliśmy obejrzeć najnowsze odmiany zarejestrowane w latach 2015-16 w Unii Europejskiej lub w Polsce.
{gallery}galerie/KWS SPOTKANIE DAKOWY MOKRE{/gallery}Odmiany omówił dr Adam Majewski - produkt manager w firmie KWS. Wśród wielu nowych odmian wyróżniono wczesną odmianę KWINTUS FAO 220 ze względu na wysokie i stabilne plony ziarna potwierdzone na polach produkcyjnych i dwuletnich doświadczeniach rejestrowych COBORU.
Odmiana ta może być uprawiana w całej Polsce na ziarno i kiszonkę. Ziarno szybko oddaje wodę przed zbiorem a rośliny są bardzo zdrowe i mają stabilną łodygę. Odmiana ta ma bardzo silny system korzeniowy, co stabilizuje plony w suche lata.
Kolejną nowością była odmiana AGRO POLIS FAO 240 o bardzo długiej specyficznej kolbie zgrubiałej u szczytu. Wysoko wzniesione liście, jakby przyklejone do łodygi, gwarantują wysoki poziom fotosyntezy również wcześnie rano i przed zachodem słońca.
Rośliny AGRO POLIS są wysokie i mają silny efekt stay green. Odmiana jest polecana do użytkowania na kiszonkę lub na ziarno. Bardzo wysoki udział kolb i wysoka strawność całych roślin to gwarancja solidnej porcji energii na produkcję mleka z kiszonki.
Obok niej mogliśmy obejrzeć najwyżej plonującą na kiszonkę (wg dwuletnich doświadczeń rejestracyjnych COBORU) WALTERINIO KWS FAO 260, która została zarejestrowana w roku 2016 w Polsce. WALTERINIO KWS polecana jest również do zbioru na ziarno, a podczas prezentacji w Dakowach Mokrych potwierdziła swój wysoki potencjał plonowania.
Przybyli na pole rolnicy - głównie wieloletni plantatorzy odmian hodowli KWS - najwięcej uwagi zwracali na średniowczesną grupę odmian rekomendowanych na ziarno. Na polu można było zapoznać się z nowymi odmianami: FIGARO FAO Z240 K250 (wysokoplonująca odmiana uniwersalna na ziarno i kiszonkę) i KELTIKUS FAO 240 - o ziarnie typu dent polecanym do uprawy na ziarno w Polsce centralnej i na południu.
FIGARO jest kolejną odmianą, która jest efektem hodowli na polach hodowlanych KWS rozmieszczonych w różnych rejonach Polski i Niemiec. Dzięki zrejonizowanej selekcji hodowla KWS wykorzystując doskonałą genetykę wybiera wśród nowych rodów hodowlanych te najlepiej sprawdzające się w warunkach polskich, kiedy to często w newralgicznych dla kukurydzy okresach rozwoju brakuje wody.
Selekcja nowych odmian jest prowadzona równolegle na glebach średniej klasy i słabych w Polsce północnej i centralnej. Natomiast nowe odmiany dent są hodowane głównie w Polsce południowej.
Celem hodowli KWS jest dostarczenie rolnikom odmian, które plonują wysoko i stabilnie w zmiennych pogodowo latach, często w stresie zimnej wiosny i suszy letniej. Większość oferowanych na polskim rynku odmian KWS ma podwyższoną tolerancję na patogeny grzybowe wywołujące choroby liści, co jest bardzo ważne w uproszczonych systemach uprawy gleby
Rolnicy pytali również o to jak zapobiegać zanieczyszczeniu ziarna mikotoksynami. Ponieważ porażenie kolb fuzariozami ma ścisły związek z przebiegiem pogody po kwitnieniu (na to niestety nie mamy wpływu) i obecnością larw omacnicy prosowianki, zalecana jest walka biologiczna lub chemiczna z tym szkodnikiem. Jednocześnie należy pamiętać o rozdrabnianiu i przyorywaniu ścierniska i słomy, gdyż to właśnie pozostawiona na powierzchni gleby słoma jest głównym miejscem rozwoju Fusarium spp., a pozostawione nieuszkodzone ściernisko miejscem zimowania omacnicy.
Jesienią nie należy zbytnio opóźniać zbioru na ziarno i wykorzystać wczesność odmian KWS - dzięki temu grzyby fuzaryjne, które mogą zasiedlać kolby mają mniej czasu na wytworzenie mikotoksyn. Potwierdzono w praktyce, że w polskich warunkach najsilniej zanieczyszczone mikotoksynami jest ziarno bardzo późno zbierane z pól - w listopadzie czy nawet w grudniu.
Pokrótce omówiono wykorzystanie w walce z omacnicą pasożyta jaj omacnicy - kruszynka -oferowanego przez firme AgroDona, która od kilku lat zajmuje się doradztwem i dystrybucją Trichogramma w Polsce. Po omówieniu odmian rozpoczęto zbiór poszczególnych odmian i ważenie plonów ziarna.
Spotkania z plantatorami dają firmom możliwość zaprezentowania najnowszych odmian, stają się też miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji na temat uprawy, wydajności oraz jakości plonu.
(rup)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.