REKLAMA

Spotkanie z plantatorami okazją do zaprezentowania najnowszej genetyki KWS

14 października firma KWS Polska prezentowała na polu doświadczalnym nowe odmiany kukurydzy przeznaczone do uprawy na ziarno i kiszonkę. Na ponad 30 poletkach mogliśmy obejrzeć wspólnie z zaproszonymi plantatorami kukurydzy najnowszą genetykę tej rośliny.

Agro Brand
21 października 2016 chat-icon0

REKLAMA

Wśród doskonale znanych odmian takich jak AMBROSINI, RICARDINIO czy RONALDINIO mogliśmy obejrzeć najnowsze odmiany zarejestrowane w latach 2015-16 w Unii Europejskiej lub w Polsce.

{gallery}galerie/KWS SPOTKANIE DAKOWY MOKRE{/gallery}

Odmiany omówił dr Adam Majewski - produkt manager w firmie KWS. Wśród wielu nowych odmian wyróżniono wczesną odmianę KWINTUS FAO 220 ze względu na wysokie i stabilne plony ziarna potwierdzone na polach produkcyjnych i dwuletnich doświadczeniach rejestrowych COBORU.

Odmiana ta może być uprawiana w całej Polsce na ziarno i kiszonkę. Ziarno szybko oddaje wodę przed zbiorem a rośliny są bardzo zdrowe i mają stabilną łodygę. Odmiana ta ma bardzo silny system korzeniowy, co stabilizuje plony w suche lata.

Kolejną nowością była odmiana AGRO POLIS FAO 240 o bardzo długiej specyficznej kolbie zgrubiałej u szczytu. Wysoko wzniesione liście, jakby przyklejone do łodygi, gwarantują wysoki poziom fotosyntezy również wcześnie rano i przed zachodem słońca. 

Rośliny AGRO POLIS są wysokie i mają silny efekt stay green. Odmiana jest  polecana do użytkowania na kiszonkę lub na ziarno. Bardzo wysoki udział kolb i wysoka strawność całych roślin to gwarancja solidnej porcji energii na produkcję mleka z kiszonki.

Obok niej mogliśmy obejrzeć najwyżej plonującą na kiszonkę (wg dwuletnich doświadczeń rejestracyjnych COBORU) WALTERINIO KWS FAO 260, która została zarejestrowana w roku 2016 w Polsce. WALTERINIO KWS polecana jest również do zbioru na ziarno, a podczas prezentacji w Dakowach Mokrych potwierdziła swój wysoki potencjał plonowania.

Przybyli na pole rolnicy - głównie wieloletni plantatorzy odmian hodowli KWS - najwięcej uwagi zwracali na średniowczesną grupę odmian rekomendowanych na ziarno. Na polu można było zapoznać się z nowymi odmianami: FIGARO FAO Z240 K250 (wysokoplonująca odmiana uniwersalna na ziarno i kiszonkę) i KELTIKUS FAO 240 - o ziarnie typu dent polecanym do uprawy na ziarno w Polsce centralnej i na południu. 

FIGARO jest kolejną odmianą, która jest efektem hodowli na polach hodowlanych KWS rozmieszczonych w różnych rejonach Polski i Niemiec. Dzięki zrejonizowanej selekcji hodowla KWS wykorzystując doskonałą genetykę wybiera wśród nowych rodów hodowlanych te najlepiej sprawdzające się w warunkach polskich, kiedy to często w newralgicznych dla kukurydzy okresach rozwoju brakuje wody. 

Selekcja nowych odmian jest prowadzona równolegle na glebach średniej klasy i słabych w Polsce północnej i centralnej. Natomiast nowe odmiany dent są hodowane głównie w Polsce południowej.

Celem hodowli KWS jest dostarczenie rolnikom odmian, które plonują wysoko i stabilnie w zmiennych pogodowo latach, często w stresie zimnej wiosny i suszy letniej. Większość oferowanych na polskim rynku odmian KWS ma podwyższoną tolerancję na patogeny grzybowe wywołujące choroby liści, co jest bardzo ważne w uproszczonych systemach uprawy gleby

Rolnicy pytali również o to jak zapobiegać zanieczyszczeniu ziarna mikotoksynami. Ponieważ porażenie kolb fuzariozami ma ścisły związek z przebiegiem pogody po kwitnieniu (na to niestety nie mamy wpływu) i obecnością larw omacnicy prosowianki, zalecana jest walka biologiczna lub chemiczna z tym szkodnikiem. Jednocześnie należy pamiętać o rozdrabnianiu i przyorywaniu ścierniska i słomy, gdyż to właśnie pozostawiona na powierzchni gleby słoma jest głównym miejscem rozwoju Fusarium spp., a pozostawione nieuszkodzone ściernisko miejscem zimowania omacnicy. 

Jesienią nie należy zbytnio opóźniać zbioru na ziarno i wykorzystać wczesność odmian KWS - dzięki temu grzyby fuzaryjne, które mogą zasiedlać kolby mają mniej czasu na wytworzenie mikotoksyn. Potwierdzono w praktyce, że w polskich warunkach najsilniej zanieczyszczone mikotoksynami jest ziarno bardzo późno zbierane z pól - w listopadzie czy nawet w grudniu.

Pokrótce omówiono wykorzystanie w walce z omacnicą pasożyta jaj omacnicy - kruszynka -oferowanego przez firme AgroDona, która od kilku lat zajmuje się doradztwem i dystrybucją Trichogramma w Polsce. Po omówieniu odmian rozpoczęto zbiór poszczególnych odmian i ważenie plonów ziarna. 

Spotkania z plantatorami dają firmom możliwość zaprezentowania najnowszych odmian, stają się też miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji na temat uprawy, wydajności oraz jakości plonu.

(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Budowa lub wyposażenie silosów z KPO – można wnioskować o pomoc

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon0

Wsparcie jest przyznawane przez ARiMR między innymi na zakup nowego silosu wraz ze stanowiącymi jego integralną część urządzeniami lub elementami wyposażenia, w tym na przykład:
- wentylatorów,
- czujników temperatury czy wilgotności,
- dmuchaw,
- nagrzewnic elektrycznych,
- rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór.

Istotne jest, że wsparcie będzie dotyczyć nie tylko zakupu ale także montażu i transportu.

Wsparcie jest dedykowane dla rolników, którym w 2022 r. przyznano płatności bezpośrednie. Aby móc skorzystać z finansowania ważne jest, by mieli prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w przypadku działki, na której planują zrealizować inwestycję.

Ile można dostać na budowę silosów z KPO?

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA